Festyn charytatywny w Lądku Zdroju

Ciekawostki » Festyn charytatywny w Lądku Zdroju

           Było niewiele ponad kwadrans przed godziną 7 rano, 21 września 2017r. kiedy w remizie lądeckich strażaków złowieszczo zawyła syrena strażacka zwiastując jeden z najgroźniejszych pożarów w historii uzdrowiska. Już w pierwszej informacji przekazanej drogą radiową dla pędzących do zdarzenia strażaków dawało się wyczuć trwogę i powagę sytuacji panującej w okolicach rynku. 

         Pierwsze dwa zastępy na miejscu zdarzenia pojawiły się o godzinie 6:52. Dziewięciu strażaków z OSP Lądek Zdrój rozpoczęło wielki bój z żywiołem ognia. W chwili przybycia, pożarem objęty był dach oraz poddasze jednego z budynków. Zwarta zabudowa sprzyjała gwałtownemu rozprzestrzeniaaniu się ognia na kolejne obiekty mieszkalne. Potrzeba było kolejnych 37 godzin i 88 strażaków ( 33 zastępy) aby całkowicie ugasić pożar. Niestety trzy budynki mieszkalne na chwilę obecną nie nadają się do zamieszkania. Władze Gminy Lądek Zdrój zrobiły i robią wiele ale mimo wszystko kilkudziesięciu mieszkańców znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji.  To z ich powodu rozpętało się istne szaleństwo - pozytywne szaleństwo. W akcję pomocy dla pogorzelców oprócz oczywiście władz Lądka Zdroju włączyły się lokalne instytucje, mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe.  W tej wielkiej mobilizacji nie mogło zabraknąć tych, którzy jako pierwsi „poszli w ogień” czyli strażaków

 

14 października 2017r. na Lądeckim Rynku dzięki staraniu ludzi o wielkim sercu, zorganizowany został charytatywny festyn, którego najważniejszym celem było zebranie jak największej ilości pieniędzy dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców ulicy Kościelnej.  Koncerty muzyczne, atrakcje kulinarne, licytacje, przejażdżki samochodami rajdowymi i strażackimi (OSP Słupiec oraz OSP Żelazno) oraz wiele innych atrakcji można było doświadczać tego dnia na pięknym lądeckim rynku. Największą jednak uwagę gości a zwłaszcza tych najmłodszych, przykuły pokazy ratownicze przeprowadzone przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z OSP Jaszkowa Dolna oraz OSP Wojciechowice.  Mali ratownicy zaprezentowali swoje umiejętności podczas gaszenia podpalonej przez Gargamela wioski smerfów, budynku mieszkalnego oraz - przy wielkim aplauzie widowni - potrafili się wykazać nadzwyczajną wręcz  znajomością technik stosowanych podczas działań w ratownictwie drogowym.
Festyn zakończył się ogromnym sukcesem gdyż udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych, które w całości przekazane zostały na pomoc pogorzelcom.  

 

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com
Partner strategiczny

Gmina Kłodzko

Gmina Kłodzko
www.gmina.klodzko.pl

Sponsorzy