Ćwiczenia na terenie GE

Z życia OSP » Ćwiczenia na terenie GE

W dniu 19.03.2014r. o godzinie 1318 do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku wpłynęło zgłoszenie, że doszło do pożaru w budynku produkcyjno-magazynowym znajdującym się na terenie General Electric POWER CONTROLS Polska Sp. z o.o. w Kłodzku przy ul. Piłsudskiego 5.

 

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG Kłodzko: GBA 2.5/20/2 Mercedes, GLBA-Rt 1/2/40 Renault Mascott, SD 30 Iveco Magirus, SLOp Mercedes oraz GBA 2.5/16 Volvo z OSP Szalejów Dolny. W chwili przybycia pierwszych zastępów Straży Pożarnej, w pomieszczeniu na parterze budynku gdzie składowane są wyroby gotowe, występowało spore zadymienie oraz trwała ewakuacja zagrożonych pracowników. Ewakuację prowadzili wyznaczeni pracownicy zakładu. Kierujący Dzialaniem Ratowniczym z JRG Kłodzko, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że ogień powstał w pomieszczeniu, gdzie składowane są lakiery, farby rozpuszczalniki i smary. Ustalono również, że w czasie próby gaszenia pożaru, poszkodowany został pracownik zakładu, który jak się później okazało znajdował się wewnątrz magazynu materiałów gotowych. Wzrost temperatury i silne zadymienie spowodowało uruchomienie się stałych urządzeń gaśniczych znajdujących się w obiekcie.

 

Działania Straży Pożarnej po przybyciu na miejsce zdarzenia polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca działań,

- wyłączeniu dopływu energii elektrycznej w całym budynku,

- podaniu dwóch prądów piany ciężkiej w natarciu na palące się pomieszczenia gdzie składowane były rozpuszczalniki, farby i smary,

- ewakuacji poszkodowanego mężczyzny z pomieszczenie magazynowego oraz udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy (stabilizacja poszkodowanego za pomocą deski ortopedycznej, stabilizacja kręgosłupa na odcinku szyjnym, termoizolacja, tlenoterapia oraz wsparcie psychiczne), poszkodowany został przekazany dla zespołu Pogotowia Ratunkowego,

- podaniu jednego prądu wody w obronie z kosza drabiny SD 30 na dach budynku,

- oddymieniu pomieszczeń za pomocą agregatu oddymiającego,

- zbudowanie linii zaopatrzenia wodnego do pojazdów z hydrantu podziemnego. 

 

Ćwiczenia odbywały się w dniach od 17.03.2014r. do 19.03,.2014r. i zostały zorganizowane na terenie GE POWER CONTROLS Polska Sp. z o.o. przez zakładową służbę BHP oraz Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kłodzku. Podczas trzech dni w działaniach udział brały następujące podmioty:


- GBA 2.5/20/2 Mercedes JRG Kłodzko,     
- GLBA-Rt 1/2/40 Renault Mascott JRG Kłodzko,  
- SD 30 Iveco Magirus JRG Kłodzko,                                     
- SLOp Mercedes JRG Kłodzko, 
- GBA 2.5/16 Volvo OSP Szalejów Dolny, 
- GBA 2.5/20 Mercedes OSP Jaszkowa Dolna, 
- GBA 2.5/20 OSP Polanica Zdrój.

 

Celem manewrów było sprawdzenie skuteczności wewnętrznych procedur zakładu dotyczących wykrywania i likwidacji pożaru oraz ewakuacji pracowników. Dla strażaków z JRG Kłodzko oraz druhów OSP była to świetna okazja aby zapoznać się z usytuowaniem budynków znajdujących się na terenie zakładu oraz rozpoznać wszelkie możliwe trudności, które mogą wystąpić w trakcie prawdziwej akcji ratowniczej. Podczas ćwiczeń strażacy doskonalili również swoje umiejętności działania w trudnych warunkach (nieznany teren, duża liczba pracowników) oraz współpracę w zastępach.

 

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com
Partner strategiczny

Gmina Kłodzko

Gmina Kłodzko
www.gmina.klodzko.pl

Sponsorzy